1802-ben született Monokon egy köznemesi családba.Tanulmányait Sárospatakon , Sátoraljaújhelyen és Eperjesen végezte és apjához hasonlóan ügyvédi diplomát szerzett.
Kossuth Lajos szülőháza Monokon
A sárospataki kollégium épülete.
1831-ben személyesen részt vett a koleralázadás helyszínén , ekkor jött rá , hogy gyökeres változásokra van szükség.1832-ben az egyik főrend maga helyett küldte el Kossutot Pozsonyba.A bécsi udvar megtiltottak , hogy az országgyűlésen elhangzottakról a nyilvánosság tudomást szerezzen. Kossuth első dolga az volt , hogy ezt a tilalmat megszegje .Az ülésekről feljegyzéseket készített és ezeket magánlevélként terjesztette.Ezek voltak az Országgyűlési Tudósítások.Az országgyűlési ifjak segítettek neki a másolásban.1833-ban már 300 előfizetője volt az újságnak. Kossuth ezzel vált ismertté a politikai közéletben.
Kossuth Lajos politikai karrierje az 1832-es országgyűlésen kezdődött , ahová Vécsey Sándor megbízásából érkezett.Ekkor Pozsonyba költözött és hamarosan a reformországgyűlések aktív tagja lett. Az 1832-1836-os diéta Kossuth életpályájának döntő időszaka volt, ahol ismertté vált.Az országgyűlésen a reform ellenesek is közbe szóltak. Sokan heves vitákba folytak.Amikor Kölcsey Ferenc visszavonult szatmárcsekei birtokára Kossuth lett a politikai stafétabotot.
A bécsi udvar megtorlása
Amikor I. Ferenc 1835-ben meghalt V. Ferdinánd követte a trónon , ki helyett , betegsége miatt, Metternich uralkodott. Metternich először az országgyűlési ifjakra csapott le. Vezetőjüket, Lovassy Lászlót, 1836-ban letartóztatták.Wesselényit 1839-ban ítélték el 3 év fogságra.Kossuth a diéta berekesztése után folytatta újsága terjesztését.Most a megyegyűlésekről írt , Törvényhatósági Tudósítások címmel.1837-ben hurcolták a budai börtönbe , ahol 3 évet kellet raboskodnia.Börtönbe töltött idejét olvasással , angol nyelv és közgazdaságtan tanulásával töltötte.
Kossuth a haladók élén
Kossuthot a börtön nem gyengítette meg , sőt inkább edzetté tette. Az 1839-40-es diétán Deák Ferenc elérte , hogy a foglyokat szabadon engedjék, így szabadult ki Kossuth is.1841-ben Kossuth a Pesti hírlap szerkesztője lett. Megújította a magyar hírlapírást , mivel nem félt a cenzúrától.Ő vezette be a vezércikkeket is.1844-ben a következő országgyűlés idején elvették tőle a lapot.
Kossuth programja
Legfontosabb programja az érdekegyesítés volt, mely a jobbágyok és a nemesek összefogását jelentette. Szerinte be kellet vezetni a közteherviselést , vagyis hogy a nemes is adózzon.Kötelezővé tette az örökváltságot. Megvalósította a jobbágyfelszabadítást , amely nélkül nem képzelhető el érdekegyesítés.Úgy gondolta , hogy a jogegyenlőség csak a nemesi kiváltságok felszámolásával érhető el. Az országgyűlésen napi szinten foglalkoztak a nyelv ügyével.Amikor 1844-ben végre elfogadták , hogy a magyar nyelv legyen a hivatalos nyelv, új ellentétek alakultak ki.A nemzeti nyelvet mint államnyelvet a nem magyarok idegenkedéssel fogadták.
A Védegylet
Kossuth felismerése, hogy a nemzet " ipar nélkül félkarú óriás".Kossuth kezdeményezte , hogy a magyar ipar termékeit vámokkal kell védeni.A Perczel fivérek ötlete alapján 1844-ben létrehozták az Ipari Védegyletet.Ha valaki belépett az Országos Védegyletbe hat évig csak magyar árút vehetett.Kossuth programja gyorsította a közlekedési hálózat fejlesztését.A magyar mezőgazdasági termékek külföldre jutását a fiumei vasúttal gyorsította. Az első vasútvonalak Pestet Váccal (1846), illetve Szolnokkal (1847) kötötte össze.
A pesti Nyugati pályaudvar elődje 1846-ban
Széchenyi és Kossuth vitája
Széchenyi is megismerte Kossuth Lajos politikai nézeteit a Pesti Hírlapból, ezért már kezdettől ellenszenvet keltett Kossuth magatartása.Széchenyi és Kossuth politikai ellenfelek voltak , de nem ellenségek.