Anglia vezető szerepet töltött be a világkereskedelemben.Az ipari forradalom és a gőzgép feltalálás hatására tudományos felfedezések,találmányok jöttek létre. Anglia kihasználta földrajzi helyzetét és a tengereken keresztül gyarmatbirodalmait terjesztette. Anglia gyarmatai közül a legértékesebb India volt. Indiát "a brit korona legszebb gyémántja"-ként is emlegették.Az iparában dolgozó munkások jól képzettek volt , így lett Anglia a "világ műhelye". Anglia azzal is ismerté vált , hogy a nyelvük világnyelv volt.1857-ben kitört a Szipojlázadás , melynek oka , hogy az angolok olcsóbban gyártják a textilt , ezért az indiaiak tönkre mennek.A szipojok indiai származású angol hadseregben szolgáló katonák, akik vallási okokból fellázadtak (fegyver töltény zsírozás) és angol családokat irtottak ki. Később Anglia változtat a politikáján és önkormányzatot ad Kanadának és Ausztráliának.Angliában ekkor a viktoriánus korszak volt , amely Viktória királynőről (1837-1901) volt elnevezve. Ekkor alkotmányos monarchia volt , amely azt jelentette , hogy a király csak uralkodik és a parlament hozza a törvényeket.A parlamentben két párt volt , a tory és a whig.
Viktória királynő
Franciaország:
Az 1848-as forradalmak tanulsága Franciaországban az volt , hogy erős kézre van szükség. Ezért Louis Bonaparte III. Napóleon néven császárrá koronáztatta magát és újra bevezette a császárságot.Franciaországban megmaradt a parlament , a választójog , a szólás és a sajtószabadság, de a császár a rendőrségen keresztül mindent ellenőriz.A 19. században a francia vasútvonalak a hatszorosára nőttek.Nagy lendületet vett az ipar fejlődés.Ekkor épült ki a mai Párizs.
III. Napóleon császár
Az orosz medve:
Oroszország azért kapta a medve nevet, mivel óriási területe , társadalma lassú fejlődésű volt és kíméletlen rendszerük volt.A nagyhatalmi címet azért kapta meg , mert kiűzték Napóleont országukból és vérbe fojtották a magyar szabadságharcot. I. Miklós (1825-1855) cár nevéhez az fűződik , hogy szorgalmaztatta az első orosz vasútvonal építését és támogatta az oktatást , a művészetet , illetve az építészetet. Lehetővé tette , hogy a jobbágyok vásárolhassanak földet , ha földesuruk abba beleegyeztek. I Miklós cár után II. Sándor (1855-1881)uralkodott. II. Sándor uralkodása alatt az oroszok meghódították Grúziát,Örményországot és a Kaukázus részeit.1860-ban az orosz katonák elfoglalták az Usszuri folyó partvidékét , és megalapították a Vlagyivosztokat. A oroszok megszállták Közép-Ázsiát. Szibéria hatalmas lakatlan területeit vasúthálózatok kiépítésével hódították meg.Oroszország eladta Alaszkát az Egyesült Királyságnak.
I.Miklós cár
II. Sándor cár
A nagyhatalmak gyarmatbirodalmai
A Krími háború: (1853-1856)
A háborút az oroszok indították a törökök ellen.Azért kezdődött el a háború , mivel Oroszország meg akarata szerezni Törökországot.Később az angolok és a franciák is beszálltak a háborúba , mivel attól tartottak , hogy felborul az európai erőegyensúly.A háború eredménye az lett , hogy a nyugati hatalmak meggátolták az orosz terjeszkedést és a cár nem tarthatott hadiflottát a Fekete-tengeren.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése