gróf Széchényi Ferenc
A Pollack Mihály tervei alapján épült Nemzeti Múzeum az 1840-es években
I. Ferencnek pénzre és katonára volt szüksége , ezért 1825-ben Pozsonyban összehívta a diétát , azaz az országgyűlést. A diéta egyik vitatott kérdése a magyar nyelv ügye volt. Gróf Széchenyi István felszólalásában birtokainak egy éves jövedelmét ajánlja fel egy magyar nyelvvel foglalkozó Tudós Társaság felállításához.Ez volt a Magyar Tudományos Akadémia.
Széchenyi István felajánlása
Széchenyi István:
- 1791-ben Bécsben született. Családi birtokán Nagycenken nőt fel.
- anyja: Festetich Julianna
- apja: Széchényi Ferenc
- részt vett az 1813-as lipcsei csatában, ahol bátorságáért kitüntették
- Barátjával , Wesselényi Miklóssal, Angliába és Törökországba utazott , ahol látta Anglia fejlettségét és Törökország elmaradottságát
gróf Wesselényi Miklós (1796-1850)
Az 1825.évi országgyűlési felszólalás Széchenyi életének nagy fordulatát jelentette. Ekkor kötelezte el magát véglegesen a reformok ügye mellett.
Széchenyi István , a reformkor legnagyobb alakja:
Gyakorlati alkotásaival a legtöbbet tett a reformkorért. Elindította a lótenyésztést és a lóversenyzést.Később megírta a Lovakrul című művét.1827-ben megszervezte az első Nemzeti Casinót-politikai klubot.1830-ban kiadta a Hitel című művét , mely a magyar feudalizmus felszámolásának fontos állomását jelentette.Széchenyi arra figyelmeztette kortársait , hogy az ősiségi törvényt meg kell szüntetni, mert akadálya a hitel felvételének.A könyv óriási érdeklődést keltett , amelyet két mű, 1831-ben a Világ , 1833-ban a Stádium követte.
Első pesti lófuttatás
Első pesti hengermalom
Az Óbudai Hajógyár első munkacsarnoka
Széchenyi István fő műve, a Lánchíd 1848-ban
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése